Softball

2018 Standings
School Conference Overall Coach
Cardington* 12-2 24-3 Tod Brininger
Highland* 12-2 18-7 Shelly Hornsby
Danville 9-4 18-8 Jill Lyons
Fredericktown 8-5 13-7 Montana Huvler
Northmor 7-6 12-10 Russ Montgomery
East Knox 4-10 4-18 Wess McKown
Mount Gilead 1-13 4-18 Denny Noble
Centerburg 1-13 8-17 Tim Rioux

Schedule and Results

Saturday, March 24

Northmor at Crestline, ccd

Monday, March 26

Highland 17, Danville 2 Dv-H
Fredericktown 12, Northmor 4
East Knox 8, Mount Gilead 5 Ek-MG
Cardington 26, Centerburg 1

Tuesday, March 27

Highland at Danville, ppd.
Northmor at Fredericktown, ppd.
Mount Gilead at East Knox, ppd.
Cardington at Centerburg, ppd.

Wednesday, March 28

Elgin at Mount Gilead, ppd
Cardington at Utica, ppd
Centerburg at Whitehall, ppd.
Northmor at Fredericktown, ppd.

Thursday, March 29

Mansfield Christian at Northmor, ppd
Loudonville at Danville, ppd.
River View at East Knox, ppd

Friday, March 30

East Knox 6, Mount Gilead 5 EK/MG

Saturday, March 31

Big Walnut 16-6, Highland 8-11 BW-H1 /BW-H2
Northmor 14, Mansfield Senior 4(5)
Heath 3-10, Mount Gilead 1-5 H-MG1/H-MG2
Danville 3, West Holmes 2 WH-D
Danville 11, Triway 1
Northridge 11-12, East Knox 0-0 (5-5) N-EK1 /N-EK2
Whitehall 10, Centerburg 0 (5) Cb-Wh
Fredericktown 13-6, Marion Pleasant 3-8

Monday, April 2

Highland at Centerburg, ppd
Fredericktown at Mount Gilead, ppd.
Cardington at East Knox, ppd
Danville 8, Northmor 2
Cardington 10, Saegertown, Pa 0

Tuesday, April 3

Cardington 5, Fairdale, Ky 1
Centerburg at Highland, ppd
Danville at Northmor, ppd
Mount Gilead at Fredericktown, ppd
East Knox at Granville Christian, ppd

Wednesday, April 4

Cardington 3, Fairdale, Ky 2
Mount Gilead at Mansfield St. Peter’s
Whetstone at Centerburg, ppd to 4/6
Crestview at East Knox
Highland at Danville, ppd to 4/18

Thursday, April 5

Pleasant 12, Mount Gilead 2
Highland 19, Centerburg 2 (5)
Clear Fork 10, Danville 4
Coshocton 11, East Knox 10
Northmor 12, Mansfield Christian 0
Cardington 8, University High, Fla 6

Friday, April 6

Fredericktown 13, Mount Gilead 2
Centerburg 11, Whetstone 10
Pleasant 14, Northmor 6
Loudonville 12, East Knox 11 EK-Loud

Saturday, April 7

Mount Gilead at Highland (DH), ppd
Northmor at Cardington (DH), ppd
Centerburg at East Knox (DH), ppd
Danville at Fredericktown (DH), ppd to 4/21

Monday, April 9

Highland at Clear Fork
Cardington 16, East Knox 2 Car-EK

Tuesday, April 10

Highland 10, Centerburg 4 H-Cb
Bucyrus 12, Mount Gilead 7 B-MG
Utica 14, Danville 1 Ut-D
Cardington 17, East Knox 0 (5) EK-Car
Northmor 10, Buckeye Central 0

Wednesday, April 11

Danville 13, Cardington 9 D-Car
Loudonville at Highland
East Knox 8-13, Centerburg 5-3

Thursday, April 12

Highland 11, Fredericktown 1 (5) H-F
Northmor 10, East Knox 6
Centerburg 15, Mount Gilead 14 MG-Cb
Cardington at Danville

Friday, April 13

Highland 5, Fredericktown 2
Mount Gilead 13, Centerburg 8
Northmor 12, East Knox 2
Danville 13, Worthington Christian 4

Saturday, April 14

Highland 9-16, Heath 7-7
Northmor 7, South Central 5
Centerburg 11-18, Patriot Prep 0-1 (5-5)
Fredericktown 7, Utica 5 Ut-F
Newark Catholic 3, Danville 2 D-NC
Mount Gilead 13-14, Madison Plains 6-4 (5) MP-MG

Monday, April 16

Cardington at Highland, ppd
Northmor at Mount Gilead, ppd
Danville at Centerburg, ppd
Fredericktown at East Knox, ppd

Tuesday, April 17

Highland at Cardington, ppd to 4/27
Mount Gilead at Northmor, ppd
Centerburg at Danville, ppd
East Knox at Fredericktown, ppd

Wednesday, April 18

Highland 6, Danville 5 H-D
Fredericktown 21, Mount Gilead 3 F-MG
Bexley 9, Centerburg 8

Thursday, April 19

Mansfield St. Peter’s at Mount Gilead
Centerburg 8, Grandview Hts. 3
Danville at River View
East Knox at Patriot Prep
Galion at Northmor

Friday, April 20

Danville 27, Centerburg 0 (5) D-Cb
Northmor 4, Fredericktown 3
Granville Christian 7, East Knox 4

Saturday, April 21

Utica 14-7, East Knox 2-2
Danville 12-3, Fredericktown 0-5 D-F1/F-D2
Cardington 4, DeSales 2 Car-Des
Cardington 7, Olentangy Orange 5 OO-Car

Individual Leaders

Monday, April 23

Highland 10, East Knox 2H-EK
Northmor 14, Centerburg 4 (6) Cb-N
Danville 21, Mount Gilead 0 (5) D-MG
Cardington 12, Fredericktown 1 (5) F-Car

Tuesday, April 24

East Knox at Highland, ppd
Mount Gilead at Danville, ppd
Fredericktown 5, Cardington 2
Northmor at Centerburg, ppd

Wednesday, April 25

East Knox at Lucas
Danville 10, Centerburg 0 (5) Cb-D
Mount Gilead at Highland

Thursday, April 26

Highland 11, East Knox 1 (5) EK-H
Millersport at Centerburg
Northmor 13, Mount Gilead 2 (6) N-MG
Hillsdale 4, Cardington 3

Friday, April 27

Northmor 15, Mount Gilead 6 MG-N
Cardington 22, Highland 0 (5) Car-H
Fredericktown 10, Crestline 3

Saturday, April 28

Highland 12-14, Grandview Hts. 1-0 (5-5) G1/G2
Centerburg 9-10, Franklin Hts. 0-0 G1/G2
Danville 29, Wellington 9 (5) D-Well
Dublin Scioto 5, Centerburg 3 DS-F
Cardington 9-3, Northmor 0-2 G2

Monday, April 30

Highland 10, Northmor 1 H-N
Cardington 27, Mount Gilead 7 (5) MG-Car
Fredericktown 13, Centerburg 0 (5) Cb-F
Danville 12, East Knox 2 (6) EK-D

Tuesday, May 1

Highland 9, Northmor 2 N-H
Cardington 13, Mount Gilead 1 (5) Car-MG
Fredericktown 21, Centerburg 7
Danville 23, East Knox 7 (5) D-EK

Wednesday, May 2

Lucas 16, Mount Gilead 13 Luc-MG
Fredericktown 2, East Knox 1 EK-F
Northmor 11, Centerburg 6 N-Cb
Cardington 11, Highland 6 (8) Car-H
Danville 5, Loudonville 1 L-D

Thursday, May 3

Danville 19, Mount Gilead 0 (5) MG-D
Crestline at East Knox
Clear Fork 9, Highland 2 H-CF
Central Crossing at Cardington
Worthington Christian 5, Centerburg 1 Cb-WC

Friday, May 4

Granville Christian at Danville
Cardington at Centerburg
Fredericktown 13, East Knox 12 Ft-EK

Saturday, May 5

Madison 5, Highland 2 H-Mad
Clear Fork 19, Highland 4 CF-H
Cardington, Crestline at Galion
Centerburg 12, Whetstone 1 (5)
Elgin 3-2, Northmor 2-1

Monday, May 7

Highland 12, Mount Gilead 5 MG-H
Cardington 22, Centerburg 2 (5) Car-Cb
Division IV sectional
Danville 28, Patriot Prep 0 (5) D-PP

Tuesday, May 8

Division III sectional
Mount Gilead 8, Centerburg 4 MG-Cb
Johnstown 9, East Knox 7
Fredericktown 14, Madison Plains 0 (5) MP-F
Northmor 13, Worthington Christian 4

Wednesday, May 9

Highland 13, Mount Gilead 7 H-MG
Division IV sectional
Danville 14, Fisher Catholic 2 (5) FC-D

Thursday, May 10

Division II sectional
Highland 10, River Valley 4 RV-H
Division III sectional
Cardington 30, Wellington 0 Car-Well
Utica 12, Fredericktown 1
North Union 21, Mount Gilead 0 MG-NU
West Jefferson 11, Northmor 4

Friday, May 11

Cardington W, Danville L

Monday, May 14

Division IV district
Danville 14, Granville Christian 6

Tuesday, May 15

Division II district
Big Walnut 7, Highland 6 Hi-BW
Division III district
Cardington 14, Pleasant 0 Car-Pls

Friday, May 18

Division III district final
Cardington 7, Utica 6 (8)

Saturday, May 18

Division IV district final
Danville 12, Berne Union 3 Dv-BU

Wednesday, May 23

Division III regionals
Cardington 9, Galion 2
Division IV regionals
Danville 2, Lucasville Valley 1

Saturday, May 26

Division III regional finals
Cardington 8, Pemberville Eastwood 2
Division IV regional finals
Strasburg-Franklin 11, Danville 5

Friday, June 1

Division III state semifinal
Cardington vs. Buckeye Trail, 5:30 p.m. at Akron’s Firestone Stadium

2018 All-Knox Morrow Athletic Conference
First Team Second Team Honorable Mention
Hallie Rine, East Knox Cami Bailey, East Knox Savannah Fitzpatrick, Highland
Parker Steck, Highland Mattie Ruehrmund, Highland Madison Noble, Mount Gilead
Kaitlyn Carney, Highland Elizabeth Jenson, Highland Alexis McKee, East Knox
McKenzie Bump, Mount Gilead Brooklyn Whitt, Cardington Savannah Dehart, Centerburg
Casey Bertke, Cardington Hannah Duncan, Danville Megan Adkins, Northmor
Baylee Adams, Cardington CeCe Newbold, Danville Sydney Sanson, Fredericktown
Rylie Partlow, Cardington Alexis Stringfellow, Fredericktown Daleigh Parker, Danville
Cristianna Boggs, Northmor Amelia Smith, Centerburg Taiylor Hubley, Cardington
Lily Tate, Northmor Haven Farson, Highland
McKinley Alberts, Danville Kierson George, Cardington
Kaitlynn Briggs, Danville Sammie Lavender, Danville
Taylor Duncan, Danville Aria Hoeflich, Fredericktown
Ashlee Montalvo, Fredericktown
Noa Sesma, Centerburg
2018 Player of the Year 2018 All-Academic 2018 Coach of the Year
Casey Bertke, Cardington Rylie Partlow, Cardington Shelly Hornsby, Highland
Taylor Duncan, Danville