Girls Cross Country

2017 Schedule

Monday, Aug. 21

Centerburg at New Albany Inv. Results-NA
East Knox, Fredericktown, Highland at Northmor Inv. Results

Tuesday, Aug. 22

Cardington, Mount Gilead at Upper Sandusky Inv. Results-US

Saturday, Aug. 26

Centerburg at Buckeye Valley Inv. Results-BV
Highland, Fredericktown at Newark Catholic Inv. Results-NC
Cardington, Northmor at Colonel Crawford Inv. Results-CC
East Knox at Mount Vernon Inv. Results-MV

Tuesday, Aug. 29

Cardington, East Knox, Mount Gilead at Utica Inv. Res-Ut

Saturday, Sept. 2

Centerburg at Hilliard Davidson Inv. Res-HD
Highland, Northmor at Bucyrus Inv. Res-Buc
East Knox, Fredericktown at Newcomerstown Inv. Res-Nct
Cardington at Fairbanks Inv. Res-Fair

Saturday, Sept. 9

Cardington, Centerburg, Highland, Mount Gilead, Northmor at Watkins Memorial McGowan Inv. Res-WM
Fredericktown at Tomato Show 5K

Tuesday, Sept. 12

East Knox, Northmor at Lucas Inv. Res-Lucas

Saturday, Sept. 16

Cardington, Centerburg, Fredericktown, Highland, Mount Gilead, Northmor at Galion Inv. Res-Gal

Tuesday, Sept. 19

Northmor, Fredericktown at East Knox Inv. (Kenyon College)

Wednesday, Sept. 20

Centerburg at Arrowhead Inv. (Whetstone)

Saturday, Sept. 23

Cardington, Centerburg, Mount Gilead at Lancaster Inv. Res-Lanc
Northmor, Fredericktown at Bill Brown Classic (Ontario) Res-Ont
Highland at Black River Inv. Res-BR
East Knox at Heath Inv. Res-Heath

Tuesday, Sept. 26

Centerburg, East Knox, Highland, Mount Gilead, Northmor at Fredericktown Inv. Res-FT

Saturday, Sept. 30

Cardington, Centerburg, Fredericktown, Highland at Pickerington North Inv. Res-PN
Northmor at Buckeye Central Inv. Res-BC

Tuesday, Oct. 3

Cardington, Fredericktown, Northmor at Crestline Inv. Res-Cr

Saturday, Oct. 7

Centerburg, Highland, Northmor at Marion Harding Inv. Res-MH
East Knox at Johnstown Inv. Res-Jt
Cardington, Fredericktown at Mount Gilead Inv. Res-MG

Saturday, Oct. 14

KMAC Invitational
1. Mount Gilead 38; 2. Fredericktown 52; 3. Centerburg 66; 4. Northmor 81; 5. Highland 114 KMAC

Saturday, Oct. 21

District at Watkins Memorial
Division II (Highland) Res-D2
Division III (Cardington, Centerburg, Fredericktown) Res-D3A
Division III (East Knox, Mount Gilead, Northmor) Res-D3B

Saturday, Oct. 28

Regionals at Pickerington North Res-Reg

Saturday, Nov. 4

State meet at Kirkersville

2017 All-Knox Morrow Athletic Conference
First Team
Baylee Hack, Mount Gilead
Allison Johnson, Mount Gilead
Sophia Thompson, Highland
Nichole Groseclose, Fredericktown
Sarah Thatcher, Centerburg
Emily Hanft, Mount Gilead
Olivia Millisor, Mount Gilead
Second Team
Ashlyn Shrimplin, Fredericktown
Aeryn Walters, Centerburg
Samantha Peters, Northmor
Molly Linhares, Fredericktown
Alyssa Holt, Centerburg
Brooke Bennett, Northmor
Lydia Stute, Fredericktown
Honorable Mention
Georgie Caputo, Fredericktown
Dreanna Perry, Centerburg
Jessica Duryea, Northmor
Alex DeBoard, Highland
Elly Styers, Fredericktown
Maddie Jordan, Northmor
Julia Kanagy, Northmor
Coach of the Year
Dennis West, Mount Gilead